Choroby i epidemie w dziejach ludzkości

choroby_i_epidemie_w_dziejach_ludzkosci.jpg

Ludzkość na przestrzeni stuleci zapadała na różne epidemie. Warto wspomnieć, że epidemie nie dotyczyły plemion koczowniczych. Są one zatem efektem rozwoju cywilizacyjnego. Jedną z najpoważniejszych epidemii jest epidemia trądu. Pierwsze wzmianki na temat tej choroby można znaleźć w hinduskich zapiskach. Następnie choroba ta rozprzestrzeniła się na Bliski Wschód, a dalej do Europy. Trąd zalicza się do chorób przewlekłych. Patogeny atakują przeważnie skórę, a także układ nerwowy oraz kostny.

Lekarze wyróżniają kilka form trądu. Ze względu na to, że uważano iż trąd jest chorobą nieuleczalną, nie podejmowano niemal żadnych prób leczenia. Chorzy byli izolowani od reszty społeczeństwa. Zamykano ich m.in. w specjalnych przytułkach. Z czasem ilość zachorowań zaczęła ulegać zmniejszeniu. Przypuszcza się, że powodem tego była poprawa warunków higienicznych.

Inna teoria głosi, ze chorzy na trąd ginęli na skutek zachorowań na inne schorzenia, jak np. dżuma czy cholera. Równie niebezpieczną epidemią okazała się epidemia dżumy. Pierwsze zaczątki epidemii pojawiły się w Konstantynopolu w VI wieku. Choroba z czasem zaczęła się szerzyć na inne kontynenty. W dodatku w ciągu kilku wieków epidemie dżumy odnawiały się co kilkanaście lat. W połowie XIV wieku na skutek dżumy zginęła znaczna część społeczeństwa europejskiego. Również w tej chorobie można wyróżnić kilka rodzajów, które różnią się objawami i ich nasileniem.

W zależności od niej, śmierć następowała nawet po kilku godzinach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *