Rozwój diabetologii

rozwoj_diabetologii.jpg

Jedną z najbardziej rozwojowych dziedzin medycyny jest diabetologia. Jeszcze na początku XX wieku cukrzyca uważana była za pewną śmierć. Nie istniały bowiem prawie żadne leki, które umożliwiałyby wyleczenie. Chorym zalecano zmianę sposoby odżywiania, jednak proponowana dieta była dla pacjentów wyniszczająca.

Najważniejszym odkryciem było opracowanie analogów insuliny. Są one bardzo podobne do insuliny ludzkiej. Różnice występują zaledwie w kilku aminokwasach. Jednakże mimo to chorzy mają niższy komfort życia.

Sztuczna insulina o szybkim działaniu wchłaniają się w krótkim czasie od momentu aplikacji. Analogi insuliny działają zatem bardzo podobnie do insuliny produkowanej w ludzkim organizmie. Odkrycie analogów insuliny sprawiło, że osoby chorujące na cukrzycę nie muszą rezygnować z wysiłku fizycznego. Nieco odmiennym sposobem działania cechują się analogi insuliny o długim działaniu.

krem Betnovate cechuje się dużą wilgotnością

Ich cechą charakterystyczną jest utrzymanie równomiernego stężenia przez całą dobę. W ten sposób odpowiedni poziom insuliny może być zachowany również w nocy. Ponadto możliwość wystąpienia hipoglikemii zostało znacznie ograniczone. Lekarze zalecają zazwyczaj stosowanie zarówno analogów o krótkim, jak i długim działaniu.

W ten sposób można skutecznie odwzorować działanie insuliny ludzkiej. Obecnie diabetycy mogą korzystać również z innych innowacyjnych rozwiązań. Opracowano m.in.

peny, które umożliwiają aplikację insuliny. Ponadto istnieje możliwość łatwego pomiaru poziomu glukozy we krwi.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *