Jak rozwinęła się medycyna w renesansie?

jak_rozwinela_sie_medycyna_w_renesansie.jpg

Renesans obfitował w wiele zdarzeń, które umożliwiły dokonanie licznych odkryć medycznych. Przede wszystkim nastąpił rozwój nauk wykładanych na uniwersytetach. Studenci kształcili się m.in. z prawa i z teologii.

Jednakże końcowe lata średniowiecza przyczyniły się do nieraz tragicznych zdarzeń. Ze względu na liczne epidemie, m.in. dżumy i trądu spadła liczba ludności. Na skutek upadku cywilizacji rzymskiej zaobserwowano pogorszenie warunków higienicznych społeczeństwa.

Nie obowiązywało już przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Jednym z najważniejszych naukowców w dobie renesansu był Leonardo da Vinci. Zajmował się m.in. osobistym przeprowadzeniem sekcji zwłok.

zażółcenie skóry powoduje żółtaczka typu a b c, którą można wyleczyć

Stworzył również dokładny i szczegółowy atlas anatomiczny. Zawarte są w nim precyzyjne informacje odnośnie narządów ruchu człowieka. Dodatkowo Leonardo da Vinci zajmował się porównywaniem organizmu ludzkiego i zwierzęcego. Ważną rolę w rozwoju medycyny odegrał także Wesaliusz. Uważał on, że sekcje zwłok powinny być wykonywane wyłącznie przez profesorów.

Efekty sekcji miały być następnie wykładane studentom. Ponadto Wesaliusz obalił kilka teorii Galena, w tym te, które dotyczyły anatomii człowieka. Naukowiec ten znany jest także z opracowania i wydania bardzo obszernego atlasu anatomii. Pewną nowością było ukazanie w nim osób znajdujących się w ruchu. Bez wątpienia renesans stanowił znaczący przełom w dziejach ludzkości.

Dokonano wielu odkryć nie tylko w medycynie, ale również w innych dziedzinach, jak np. w astronomii.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *