Witaminy – jedno z najważniejszych odkryć w medycynie

witaminy_–_jedno_z_najwazniejszych_odkryc_w_medycynie.jpg

Lekarze oraz naukowcy od czasów starożytnych starali się zrozumieć fizjologię i anatomię człowieka. Dużym zainteresowaniem cieszyły się w szczególności wszelkie działania prozdrowotne. Z czasem dokonywano coraz bardziej znaczących odkryć, jednak pomimo tego społeczeństwo chorowało na rozmaite schorzenia. Przyczyn tych chorób poszukiwano niemal wszędzie. Dopiero polski naukowiec Kazimierz Funk w 1912 roku dokonał przełomowego odkrycia. Wówczas wyodrębnił pierwszą witaminę – tiaminę.

biorąc ambirix trzeba liczyć się z tym, że nie można pić alkoholu

Jednakże już kilka wieków temu zaczęto szukać zależności między sposobem odżywiania a zachorowaniem. Odkrycie tiaminy i jej powiązanie z chorobą beri-beri praktycznie wyeliminowało tę chorobę. Następnie inni naukowcy zaczęli poszukiwać nowych witamin oraz rozpoczęły się próby ustalenie zależności pomiędzy konkretną witaminą a chorobą. Dzięki tym poszukiwaniom możliwe stało się poznanie przyczyn takich chorób jak kurza ślepota, szkorbut, a nawet anemia. Z czasem zaczęto wyodrębniać kolejne witaminy. Jeszcze do niedawna twierdzono, że występuje 13 witamin.

Były to witaminy z grupy B, witamina A, D, E, K i C. Obecnie naukowcy uważają, że istnieje więcej odmian witamin z grupy B. Każda z nich posiada inne oddziaływanie na organizm i jest stosowana przy odmiennych schorzeniach. Dzięki odkryciu witamin ludzie mieli możliwość wpływania na swoje zdrowie. Witaminy stanowią także nieodzowny środek profilaktyczny w walce z wieloma chorobami. Jednakże z czasem ustalono, że szkodliwy może być nawet nadmiar poszczególnych witamin.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *