Profilaktyka zdrowotna

profilaktyka_zdrowotna.jpg

Niewątpliwie duże znaczenie w zapobieganiu chorobom ma profilaktyka zdrowotna. Warto zauważyć, że wszelkie epidemie rozwijały się wraz z postępem cywilizacyjnym. Przede wszystkim wpłynęły na to częstsze kontakty między ludźmi oraz możliwość podróżowania. Z pewnością było to wygodne, ale jednocześnie przyczyniło się do rozpowszechniania wielu chorób zakaźnych. Początkowo ludzkość zapadała głównie na różnego rodzaju choroby zakaźne.

Obecnie epidemiologia zajmuje się takimi zagadnieniami, jak nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzyca. Wszystkie te choroby zaliczają się do chorób cywilizacyjnych. Ich występowaniu sprzyja m.in. zanieczyszczenie środowiska.

Choroby zakaźne zostały niemal wyeliminowane dzięki jednym z najważniejszych odkryć w medycynie. Z pewnością można do nich zaliczyć odkrycie penicyliny, sulfonamidów. Równie istotne okazały się szczepienia ochronne. Jednakże dużym zagrożeniem jest rozwój form antybiotykoopornych, przez co leczenie niejednokrotnie okazuje się nieskuteczne. Takie bakteryjne mutanty stanowią wyzwanie dla współczesnej medycyny.

Różne badania z dziedziny epidemiologii umożliwiły zrozumienie charakteru oraz przebiegu wielu chorób cywilizacyjnych. Możliwe stało się również rozpowszechnienie wiedzy z zakresu ochrony zdrowia. Wszystko to przyczyniło się przede wszystkim do przedłużenia życia, a także poprawy jego jakości. Warto zauważyć, że dzięki niektórym programom zmniejszyła się śmiertelność wśród noworodków. Było to możliwe m.

in. dzięki polepszeniu jakości opieki ginekologicznej.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *