Jak zmieniała się medycyna?

jak_zmieniala_sie_medycyna.jpg

Organizm ludzki jest na tyle złożony, że nawet w obecnych czasach stanowi zagadkę dla współczesnych lekarzy. Tymczasem zagadnieniem tym zajmowano się nawet w starożytności. Chociaż dzisiaj tamtejsze wierzenia i praktyki mogą wydawać się co najmniej dziwne, dawniej stanowiły one podstawę leczenia. Wiele z tych praktyk można uznać za zabobony.

Sporo z nich współczesna medycyna nie uznaje. Jednocześnie można założyć, że dzięki takim niejednokrotnie eksperymentom medycznym, doczekaliśmy się poznania anatomii i fizjologii człowieka. Warto dodać, że lekarze są nadal bezradni wobec niektórych chorób. Części z nich udało się zapobiec dzięki opracowaniu leku bądź szczepionki.

skuteczne leczenie objawów żółtaczki

Jednakże postęp technologiczny ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Przede wszystkim dzięki temu postępowi opracowano wiele współczesnych medykamentów. Jednocześnie postęp przyczynił się do rozwoju nowych chorób. Są one związane ze współczesnym stylem życia, czyli z niewłaściwą dietą, małą ilością codziennego wysiłku fizycznego czy nawet ze stresem.

Choroby te nazywane są obecnie chorobami cywilizacyjnymi. Wiele z nich ma charakter przewlekły. Warto również wspomnieć o sukcesach medycyny. Obecnie niemal normą stała się transplantacja narządów.

Skutecznie leczy się także choroby psychiczne. Wiele chorób nie jest już groźnych dla życia człowieka. Ponadto na przestrzeni kilku stuleci uporano się z groźnymi epidemiami. Dawna medycyna może zaskakiwać, jednak należy pamiętać, że część z niegdysiejszych praktyk jest stosowana obecnie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *