Jak powstały szczepionki?

jak_powstaly_szczepionki.jpg

Obecnie szczepionki zaliczają się do jednych z najskuteczniejszych sposobów zwalczania chorób zakaźnych. Niektóre z nich powodowały wysoką śmiertelność u zakażonych. Za twórcę pierwszej szczepionki można uznać angielskiego naukowca Edwarda Jennera. W XVIII wieku zajmował się on badaniami nad zwalczaniem chorób zakaźnych. Jenner zauważył, że każdy, kto zachorował na ospę krowiankę nigdy nie chorował na ospę prawdziwą. Swoje spostrzeżenia postanowił wykorzystać w opracowaniu składu szczepionki. Początkowo wirusem ospy krowianki zaraził małego chłopca.

Po jego wyzdrowieniu zaaplikował do organizmu wirusa ospy wietrznej. Chłopiec jednak nie zachorował. Dzięki tej szczepionce udało się wyeliminować bardzo groźną dla ludzkości chorobę, jaką była ospa wietrzna. Z czasem zaczęto opracowywać kolejne formuły szczepionek. Powstały m.in. szczepionki przeciw grypie, tężcowi, polio, ospie wietrznej.

Wiele z tych szczepień zalicza się do obowiązkowych. W ten sposób wirusy najpowszechniejszych chorób nie stanowią zagrożenia dla osób zaszczepionych. Czym jest szczepionka? Szczepionka jest produktem o charakterze biologicznym. W jej skład wchodzą chorobotwórcze patogeny bądź ich elementy. W zależności od rodzaju szczepionki drobnoustroje te mogą być żywe, martwe lub mieć osłabioną żywotność. Szczepionki są w pełni bezpieczne dla organizmu. W większości przypadków nie występują żadne komplikacje po aplikacji szczepionki.

Obecnie wciąż trwają pracę nad nowymi szczepionkami. Udoskonalany jest także skład szczepionek dostępnych na rynku.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *